fbpx

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Ağrılı Bir Ameliyat mıdır?

Rinoplasti ameliyatı sonrası ağrı çoğu zaman karşımıza çıkan bir durum değildir. Ameliyat sonrası ortalama 1 hafta ağrı kesici parasetamol grubu ağrı kesiciler lüzum halinde kullanılmak üzere reçete edilir. Ameliyat sonrası ilk 3-4 gün ödem ve burunda doluluk hissi hissedilebilir, gün geçtikçe bu şikayetler de azalır. 

Bazı hastalarda saçlı deri içerisinden fasya adı verilen kas kılıfı dokusu alınabilir. Bu durumda ameliyattan sonra 2-3 gün geçici süreli baş ağrısı hissedilebilir. 

Nadiren ağrı eşiği düşük hastalarda ameliyat sonrası ağrı olabilir, bu gibi durumlarda daha yüksek etkili ağrı kesicileri reçete edebiliriz ancak bu durumla genellikle karşılaşmayız. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat süresi için standart bir süre mevcut değildir, elde edilmesi planlanan burun tamamlanana dek ameliyat sürdürülür. Ameliyat ortalama 3 saat sürebilir ancak, görece az deformiteleri olan bir burun için 2 saat yeterli olabilir ya da ileri derece deforme burunlarda 5 saate kadar da uzayabilir. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Narkozun Etkisi Ne Zaman Geçer?

Ameliyattan yaklaşık 3 saat sonra anestezinin etkisi çoğunlukla geçer. Bu sürenin sonunda genel bulgularınızda bir problem görülmez ise hemşirelerimiz eşliğinde sıvı yumuşak gıdalar ile başlayacak şekilde yavaş yavaş gıda alımına başlayabilirsiniz. Yemek yedikten sonra kendinizi iyi hissetmeye başladığında hemşireler ile birlikte oda içerisinde kısa yürüyüşler yaparsınız. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Hastanede Kalmak Gerekir mi?

Ameliyattan sonra takip süreniz tamamlandığında herhangi bir sorun yoksa hastanede kalmanız gerekli değildir. Ev ortamında daha rahat hissederek iyileşme süreciniz hızlandırılabilir ve olası hastane enfeksiyonu riski azaltılmış olur. Hekiminiz takip sürenizin sonunda hastanede kalmanız gerektiği kararını verebilir. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Boğaz Ağrısı Olur Mu?

Ameliyat sırasında entübasyon adı verilen bir işlem ile anestezi altında solunumunuz bir cihaz ile desteklenir. Entübasyon tüpü boğazda geçici bir tahriş ve rahatsızlık hissine yol açabilir. Ameliyattan sonra boğazda ağrı hissi olur ise bu durumda dekspantenol içerikli pastiller kullanılabilir. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Hangi Mevsimde Yapılır?

Burun ameliyatı için herhangi bir mevsim kısıtlaması bulunmamaktadır. Ameliyat ve tatil planlarınızı yaparken ameliyat sonrası 2 ay süreyle denize/havuza girilmesinin sakıncalı olacağını aklınızda bulundurmanız yeterlidir. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı Olur Mu?

Bilinen ek bir rahatsızlığınız yoksa ameliyat sonrası burun tıkanıklığı ortalama 1-2 hafta devam edebilir. İlk hafta burun içerisinde “splint” adı verilen silikonlar bulunur. Bu hafta süresince burun içerisindeki kurumuş sıvı ve kan artıklarını temizlemek ve ödemi azaltmak için burun yıkama kiti kullanmanız önerilir. Birinci haftanızın sonunda içerideki silikonlar çıkarılır ve bu andan sonra burunda tıkanıklık hissi yüksek oranda azalır ve rahatça nefes ve almaya başlanır. 

Alerjik rinit gibi ek hastalığı olan kişilerde burun etlerindeki büyüme ameliyat sırasında ek bir müdahale ile küçültülerek nefes almak kolaylaştırılabilir ancak bu kişilerde alerjenlerden uzak durmak ve alerji tedavisinin devam edilmesi gerekebilir.

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Ameliyat sonrası göz çevresinde ve yüzde ödem/şişlik görülmesi beklenen bir durumdur. Bu ödemin şiddeti kişisel farklılıklar gösterebilir. Ameliyat sonrasında ödemin hızlı gerilemesi için aktif hayata hızla dönülmesi önemlidir. Gün boyu oturmak ya da yatmak sıvı dolaşımının hızını azaltacağı için ödemlerin dağılma hızını yavaşlatabilir. Ameliyattan sonra yüksek yastık ile uyumak, bol sıvı tüketmek, aralıklı kısa yürüyüşler yapmak, soğuk uygulamaları, arnica içerikli jellerin sıkça uygulanması, ananas tüketmek ve bromelanin içerikli takviyelerin kullanımı ödemin gerileme hızını arttırarak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. 

İkinci haftadan sonra ateliniz tamamen çıkarıldıktan sonra size ekibimizin anlattığı şekilde gün içerisinde masaj uygulamalarını yapmak da ödemlerinizin gerilemesini hızlandırarak burnunuzun son şeklini daha hızlı almasına yardımcı olur.

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Göz Altı Morlukları Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sonrasında göz çevresinin buruna çok yakın yerleşimi nedeniyle göz çevresinde morluklar izlene bilir. Göz çevresindeki morluklar çoğunlukla 2 hafta sonunda büyük oranda geriler.

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Tampon Ne Zaman Çıkar?

Uzun yıllardır burun ameliyatlarından sonra artık tampon uygulanmıyor. Ameliyattan sonra artık burun içerisine ince, silicon splint’ler yerleştiriliyor ve bunlar da ameliyattan 1 hafta sonra çıkarılıyor. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Yan Yatılır?

Ameliyattan sonra ilk hafta mümkün olduğunca düz yatmanızı öneriyoruz. Birinci haftadan sonra yan pozisyonda yatmanızda bir sakınca yok ancak en az 6 ay yüz üstü pozisyonda yatılmamalıdır.

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İş Hayatına Dönülebilir?

Burun ameliyatından sonra iş hayatına dönüş zamanınız yaptığınız işe göre değişebilir. Fiziksel olarak yoğun çalışılma, öne eğilme, ağırlık kaldırma gibi durumlar yoksa 1. haftadan sonra dahi işe dönülebilir ancak genellikle 2-3 hafta sonra iş hayatınıza dönmeniz önerilir. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Uçakla Seyahat Edebilirim?

Ameliyat sonrası ilk hafta olası komplikasyonlar (kanama gibi) açısından en önemli dönemdir. Bu nedenle ameliyat sonrası 1 hafta süre ile şehir dışına çıkmanızı istemiyoruz. Ameliyatınızın birinci haftasında burun içi silikon splint’lerinizi çıkarıyor ve burun sırtınızdaki ateli değiştiriyoruz. Bu tarihten sonra beklenmeyen herhangi bir durum gerçekleşmediği takdirde uçakla seyahat etmenizde bir sakınca bulunmuyor.

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Ameliyattan 2 hafta sonra hafif tempolu yürüyüşlerinize başlayabilirsiniz. 2 ay sonra pilates, yoga gibi egzersizlere başlanabilir. Ağırlık kaldırma gibi ağır egzersizlere en erken 3 ay sonra dönülmesi önerilir. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Burnum Ne Zaman Güzel Görünmeye Başlar?

Ameliyat sonrasında ilk 2 hafta burnun ödemden en çok etkilendiği süredir. İkinci haftadan sonra çarpraz ve yan açılardan burnunuzun görüntüsü hoşunuza gitmeye başlayacaktır. Karşı bakışta ödemlerin gerilemesi ve burnun son halini alması 2-4 ay sürebilir. Bu süre kalın ciltli hastalarda veya revizyon ameliyatlarda 6-12 aya kadar devam edebilir. 

Rinoplasti / Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Gözlük Takabilirim?

Ameliyattan sonra gözlük takmak için yaklaşık 6 ay beklemenizi öneriyoruz.