fbpx

Her iki burun deliğimizi ayıran kıkırdak yapıya septum denir. Bu kıkırdak bölmede ya doğuştan gelen büyüme problemleri veya sonradan alınan travmalarla eğrilikler olabilir. Buna Septum deviasyonu diyoruz. Bu da burun içindeki havanın geçtiği yolda tıkanmalara yol açarak nefes problemleri oluşturabiliyor. Burundan nefes alamadığımız zaman ısınmamış ve nemlendirilmemiş bir hava soluyacağımızdan sık üst solunum yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlanmış olacaktır.

Herhangi bir kemik müdahalesi yapılmadığından morluk, ağrı ve şişlik olmayacaktır. Septoplasti denen bu ameliyatı burun estetiği sırasında çoğu zaman birlikte yapıyoruz. Diğer ameliyatlarla da aynı seansta yapılabilen bir işlemdir.
Herhangi bir kemik müdahalesi yapılmadığından morluk, ağrı ve şişlik olmayacaktır. Septoplasti denen bu ameliyatı burun estetiği sırasında çoğu zaman birlikte yapıyoruz. Diğer ameliyatlarla da aynı seansta yapılabilen bir işlemdir.

Septoplasti hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle hemen iletişime geçin.
İletişime Geç

Septoplasti İşlemi:

Yaklaşık 30-45 dakika arasında değişebilen işlemdir. Genellikle genel anestezi altında yapılır. Burun içinden belli olmayan kesiler kullanılarak yapılır. Bazen işlem sırasında aynı seansta burun eti küçülte ve (konka cerrahisi) ve nazal valv cerrahisi operasyonu da uygulanabilir. Düzeltme sonrası burun içine mukozaya birkaç haftada eriyebilen dikişler atılır. İşlem sonrası burun içine silikon yerleştirilir.

Septoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Ciddi bir komplikayon gelişmediği sürece hastalar aynı gün taburcu edilir. Tamponlar 2-3 gün içinde çıkarılır. Genellikle ağrı olmaz ancak ağrı kesiciler rutin olarak kullanılır. Burun yıkama solüsyonları çok önemlidir. Burun içindeki ödemin ve kabuklanmaların geçmesi birkaç haftayı bulabilir.

Septoplasti Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik ya da zaruri tüm ameliyatlarda kişinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında, hastane ve doktor seçimi gelir. Septum ameliyatı, ciddi ve uzmanlık gerektiren bir cerrahi operasyon olduğu için bu ameliyat için de doğru doktoru ve hastaneyi seçmek önemlidir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan septoplasti ameliyatından sonra burun tamponu takılarak hasta taburcu edilmektedir. Ameliyattan sonra kısa bir süre dinlenilmesi önerilmektedir. Bu süreden sonra hasta günlük yaşamına ve çalışma hayatına normal şekilde devam edebilmektedir.