fbpx
kepce-kulak-ameliyati

Kulak kepçesine şeklini veren kıkırdak yapılar yetersiz gelişip buna bağlı olarak normalden farklı görünen kulaklara sebebiyet verebilir. Kulak kepçesi kıvrımları iyi oluşmuş olsa bile kulağın kafaya yapıştığı yerde, kulak ile saçlı deri arasındaki açı gereğinden fazla olur ise kulaklar öne doğru döner ve karşıdan bakışta kepçe gibi görülür.

Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır. Kepçe kulak normal popülasyonun %3-5’inde görülen bir problemdir ve toplumda kişiler alay konusu olabilmektedir. Kepçe kulak estetiği operasyonlarında yaklaşım; uygun anatomik şeklin yakalanmasının sağlanmasıdır. Her hastada problemler benzer olsa da problemlerin şekli ve derecesi farklılık gösterir. Bu nedenle her bireyin kulakları değerlendirilmeli ve bu değerlendirme ışığında tedavi planlanmalıdır. Ameliyat genellikle çocuklarımız okula başlamadan hemen önce 6 yaşında rahatlıkla yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
İletişime Geç

Ameliyat

Bu nispeten küçük bir estetik ameliyattır. Ameliyat lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Kepçe kulak ameliyatlarında yapılan temelde kulak şeklini değiştirmektir. Açı problemi olan kulaklarda, açıyı azaltmak için kulağın kafa ile birleştiği yere dikişler konulur ve bu açı daraltılır. Diğer problem için ise kulağın arkasından derinin altından kıkırdağa dikişler konularak yeni şekillendirme yapılır. Amaç kulağın doğal kıvrımlı görüntüsünü elde etmektir.

kepce-kulak-ameliyati
kepce-kulak-ameliyati-antalya

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ameliyattan sonra hasta evine gidebilir. Ameliyat sonrasında ağrı çok hafiftir ve ağızdan alınan ağrı kesiciyle geçer. Bir hafta süren hafif morluk olabilir. Şişlikler ise genelde 1 haftada ciddi oranda azalacaktır. Pansumanlar ertesi gün sonra açılarak saç bandına geçilir. İkinci gün banyo yapılabilir. İçeriden kıvrımları şekillendiren dikişleri erken dönemde koruyabilmek için saç bandının 1 hafta gündüz ve gece sürekli, sonrasında ise uyurken kıvrılmaması için geceleri takılması uygundur.

Kulak Estetiği Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olan kanama riski burada da olabilir. Ama kulakta ciddi bir damar bulunmadığı için, bu kanama da daha çok kan birikmesi şeklinde yaşanabilir. Ancak ihtimal de çok düşüktür. Kulak estetiği sonrası çekindiğimiz komplikasyon enfeksiyondur. Kulak kıkırdağı zor iltihaplanır ama eğer bir şekilde iltihap olursa hızla ilerleyerek kulak şeklini bozabilen bir orun yaratır.

kulak-ameliyat