fbpx

Bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve Waldayer halkasının en önemli yapılarıdır. Özellikle ağız yolu ile vücuda giren bakterilerden insan vücudunu korumakla görevlidirler. Vücuda giren virüslerin veya bakterilerin bademciklerle teması neticesinde oluşan reaksiyon bazen bademciklerin iltihaplanmasına sebep olabilir.

Bademciklerin iltihaplanması, kişinin ateşinin yükselmesine, boğaz ağrısına ve halsizliğe sebebiyet verebilmektedir. Bademcikleri iltihaplanan kişi, doktor kontrolü dahilinde antibiyotik kullanımı ile tedavi görebilmektedir. Bununla birlikte, bazı kişilerin bademciklerinde sürekli veya tekrarlayan problemler meydana gelmesi nedeniyle, doktor tavsiyesi doğrultusunda, bademcik ameliyatı olmak zorunlu hale gelebilmektedir

Bademcik ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle hemen iletişime geçin.
İletişime Geç

Bademcik ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Günümüzde hem yetişkinler hem de çocuklar için yapılan bademcik ameliyatında net olarak genel anestezi uygulanmaktadır. Bademcik ameliyatı genellikle yarım saat sürmek ile birlikte hastanın anesteziden uyanmasına bağlı olarak da 1 ila 1 buçuk saat arasında değişmektedir.

Duruma göre soğuk diskesiyon, radyofrekans, koter gibi yöntemler bademcik ameliyatı için kullanılmaktadır. Ameliyatın ardından durumu doğrultusunda hasta, 18-24 saat kadar müşahede altında kalır ve hastanın durumu ile ilgili bir sorun bulunmuyorsa özel diyetlerle taburcu edilir.